Aplikacja do znalezienia idealnego współlokatora

Zobacz prototyp

Czas trwania

2019 - 2020

Moja rola

UX Designer

O projekcie

Problem

Zbyt długi i frustrujący proces poszukiwania osoby, zamieszkanie z którą nie sprawiałoby kłopotów i konfliktów przez rozbieżności w cechach charakteru, indywidualnych przyzwyczajeń i preferencji.

Cele projektu

  1. Stworzenie rozwiązania, dzięki któremu proces poszukiwania współlokatora będzie łatwy i przyjemny.

  2. Usprawnienie procesu znalezienia odpowiedniego współlokatora do długoterminowego wynajmu pokoju lub mieszkania.

  3. Zminimalizowanie wpadek w doborze ludzi do wspólnego mieszkania.

  4. Zbudowanie zaufanej społeczności poszukiwaczy.

Co robiłem

Research, User Flow, User Journey Map, Wireframing, Visual design, User Testing.

Narzędzia

Axure, Adobe XD, Lookback.

Proces

Wywyady (IDI)

Przeprowadzono 11 pogłębionych wywiadów z osobami, które miały doświadczenie w poszukiwaniu współlokatora. Respondenci zostali zrekrutowani metodą kuli śniegowej.

Zdobyto informacje o tym, co respondenci uważają za najbardziej frustrujące w procesie poszukiwania współlokatora, z jakimi problemami spotykają się podczas tego procesu oraz na co zwracają uwagę, kiedy dobierają osobę, z którą zamieszkają razem.

Anonimowość i niedopasowanie - największe problemy

Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że bardzo dużym problemem dla osób poszukujących współlokatora jest anonimowość. A co z tym się wiąże - poczucie bezpieczeństwa. Brak możliwości "zobaczenia" osoby na takich portalach jak Gumtree lub OLX sprawia, że korzystanie z tych serwisów jest znikome w kontekście projektu. Natomiast wygrywa w tej kwestii Facebook.

Ale Facebook też nie jest idealny. Nie wszyscy respondenci byli zadowoleni z tego, że ich nazwisko jest widoczne dla potencjalnych współlokatorów lub z tego, że w dużych grupach facebookowych można bardzo łatwo stracić kontrolę nad ogłoszeniem.

Niepewną dla większości respondentów była też kwestia tego, czy wybór lokatora będzie trafny, czy uda się znaleźć osobę, która będzie odpowiadała swoim zachowaniem, nawykami, a nawet preferencjami żywieniowymi.

Persony

Na podstawie przeprowadzonych wywiadów wyłoniły się dwie kluczowe persony:

Studentka

Ma bardzo małe doświadczenie w poszukiwaniu współlokatora. Najważniejsze dla niej jest jej własne bezpieczeństwo. Nie chce mieszkać w akademiku, dlatego wynajmuje pokój, a nawet współdzieli go z koleżanką dla zaoszczędzenia pieniędzy.

Młody Karierowicz

Jest doświadczony, ponieważ wynajmuje mieszkania już od kilku lat. Ceni sobie spokój i prywatność, aczkolwiek jest też chętny do budowania przyjacielskiej relacji z osobą, z którą mieszka. "Chcę się czuć jak w domu, a nie jak w hotelu".

User Flow

Stworzone na podstawie wywiadów User Flow, przez który musi przejść osoba, zaczynająca poszukiwania współlokatora, nie jest łatwe i krótkie. Na polskim rynku brakuje rozwiązania, które spełniałoby wszystkie kluczowe wymogi poszukiwaczy i które byłoby w stanie znacznie skrócić i ułatwić długi i frustrujący proces znajdowania lokatora.

Propozycja Wartości

Be My Mate to produkt łączący osoby szukające siebie nawzajem. Aplikacja eliminuje niepewność związaną z anonimowością oraz zmniejsza ryzyko zamieszkania z niewłaściwą osobą. Dzięki Be My Mate Studentka poczuje się o wiele bezpieczniej, zaczynając swoje przygody z wynajmem, mając możliwość kontaktowania się z osobami, które potwierdziły swoją tożsamość. A Młody Karierowicz, któremu zależy na doborze osoby nie tylko do wspólnego zamieszkania, ale i zbudowania przyjaznej relacji, będzie mógł osiągnąć ten cel, dzięki algorytmowi dopasowującemu aplikacji.

Wybrana została wiodąca platforma mobilna - Android.
Według badań Urzędu Komunikacji Elektronicznej 75,6% posiadaczy telefonu komórkowego odpowiedziało że używa na co dzień smartfona. Z kolei rankingi Gemius wykazują, że 87% osób korzystających ze smartfonów w Polsce używa systemu Android.

Prototypowanie Low-Fidelity

Prototypowanie High-Fidelity

Ekran główny - lista użytkowników "sercem" aplikacji. Nawigacja odbywa się w odniesieniu do niego. Przejrzysty UI sprawi, że aplikacja jest łatwa w użytkowaniu.

Zamiana pól tekstowych i drop-downów na interaktywne hasztagi, które pozwolą na łatwe i zabawne przejśie przez proces wypełnienia ankiet.

System weryfikacji tożsamości użytkowników. Pierwszy etap - potwierdzenie numeru komórkowego poprzez wpisanie wysłanego kodu. Drugi - dodanie dokumentu tożsamości, co pozwala mieć wieksze możliwości w aplikacji.

Zmniejszenie komunikatów od aplikacji do minimum - aplikacja będzie wysyłać tylko istotne wiadomości dla konkretnego użytkownika.